Wczytuję dane...

Zadbaj o swój autoklaw, by służył Ci przez lata!

Zadbaj o swój autoklaw, by służył Ci przez lata!

Autoklaw, to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów wyposażenia gabinetów medycznych, kosmetycznych, fryzjerskich czy studiach tatuażu – jego zadaniem jest zapewnienie sterylności narzędzi i zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa zarówno pacjentom, jak i osobom przeprowadzającym zabieg. Aby jednak urządzenie to mogło skutecznie spełniać swoją funkcję, niezbędna jest jego regularna pielęgnacja i konserwacja. Dlatego w poniższym artykule przeczytacie, jak prawidłowo dbać o autoklaw, aby służył bezawaryjnie przez wiele lat. Pamiętaj także, że autoklawy najlepszych marek, w tym najnowszy autoklaw Enbio 4 Beauty Edition znajdziesz w Fine Factory, a ich koszt sfinansujesz w leasingu lub na raty.

 

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu

 

Autoklawy, podobnie jak inne urządzenia medyczne, wymagają regularnego czyszczenia – to podstawa pozwalająca na długie i bezawaryjne działanie. Powstające w trakcie użytkowania zanieczyszczenia osadzają się na ściankach urządzenia oraz jego newralgicznych częściach. Szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na uszczelkę, komorę oraz jej brzegi. To właśnie te miejsca są najbardziej narażone na osadzanie się brudu i innych zanieczyszczeń, które przy długotrwałym braku czyszczenia mogą zakłócać prawidłową pracę urządzenia lub skutecznie je uszkodzić. Proces czyszczenia jest stosunkowo prosty – zanieczyszczenia usuwa się delikatną gąbką, nasączoną środkiem na bazie alkoholu. W przypadku trudniejszych do usunięcia zabrudzeń konieczne może być jednak użycie delikatnego detergentu – warto pamiętać, że w przypadku autoklawów nie należy używać agresywnych środków czyszczących. Po dokładnym oczyszczeniu, komorę oraz uszczelkę należy przemyć wodą destylowaną, aby pozbyć się resztek środków chemicznych.

 

Regularna konserwacja

 

Autoklaw, narażony na działanie ekstremalnych warunków, takich jak wysokie i niskie ciśnienie, zmiany temperatur czy kontakt z wodą, wymaga regularnej kontroli i konserwacji poszczególnych elementów. Jednym z najważniejszych komponentów urządzenia, bez którego niemożliwe jest jego poprawne działanie jest uszczelka. To ona zapewnia szczelność autoklawu oraz pozwala na wytworzenie wewnątrz komory odpowiedniego ciśnienia. Jej regularna wymiana, zalecana co najmniej raz do roku, oraz kontrola poziomu zużycia, są niezbędne dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania autoklawu.

 

Innym ważnym elementem jest filtr komory autoklawu. Filtr ten, narażony na osadzanie się kurzu oraz celulozy z pakietów, może ulec zapchaniu, co realnie wpływa na zmniejszenie skuteczności pracy urządzenia. Z tego względu zaleca się, aby raz w tygodniu kontrolować stan filtra i w razie potrzeby oczyścić go, używając zgłębnika lub sprężonego powietrza.

 

Ostatnim, ale równie istotnym elementem, którego poziom zużycia należy stale monitorować, jest filtr bakteriologiczny. Jego zadaniem jest odessanie powietrza i suszenie pakietów po sterylizacji. Z biegiem czasu na powierzchni filtra gromadzą się zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do jego zapchania. Zaleca się jego wymianę, gdy zaczyna szarzeć, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie autoklawu.

 

 

Chociaż może się to wydawać skomplikowane, wbrew pozorom pielęgnacja autoklawu nie jest trudna ani czasochłonna – kluczem do sukcesu jest jednak regularność. Tylko systematyczne czyszczenie i regularna konserwacja autoklawu pozwolą Twojemu autoklawowi na długą i bezawaryjną pracę bez przykrych niespodzianek. Regularne czyszczenie, kontrola stanu kluczowych elementów oraz ich wymiana, gdy zajdzie taka potrzeba, pomogą utrzymać urządzenie w dobrym stanie technicznym, co jest gwarancją bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy.