Wczytuję dane...

Jak wybrać autoklaw do gabinetu kosmetycznego?

Jak wybrać autoklaw do gabinetu kosmetycznego?

Wybór autoklawu nie jest prosty – na rynku dostępnych jest bowiem kilka urządzeń, które różnią się od siebie nie tylko wielkością i wyglądem, ale przede wszystkim parametrami i związanymi z tym wymogami technicznymi. Dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, z którego dowiecie się na co zwracać uwagę przy wyborze autoklawu i dlaczego nie zawsze większy, znaczy lepszy. Przypominamy także, że choć autoklawy nie należą do tanich urządzeń, jednorazowy koszt zakupu można skutecznie obniżyć – finansując je w leasingu lub na raty.

Klasa autoklawu

Przeglądając oferty autoklawów w sklepach z asortymentem kosmetycznym z pewnością zdążyliście się już zorientować, że klasy autoklawów są 3: N,S i B, warto jednak wiedzieć, że wyłącznie autoklawy klasy B spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa i nadają się do sterylizacji w gabinetach medycznych i kosmetycznych. Podstawową różnicą pomiędzy autoklawami klasy B, a dwiema pozostałymi jest przede wszystkim obecność frakcjonowanej próżni wstępnej, pozwalającej na całkowite usunięcie powietrza z komory autoklawu. Umożliwia to niemal stuprocentową sterylizację narzędzi każdego typu, także tych o budowie kapilarnej. To właśnie ten typ autoklawów wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie obowiązują najwyższe standardy bezpieczeństwa – w szpitalach, gabinetach stomatologicznych i salonach kosmetycznych.

Pojemność autoklawu

Chociaż mogłoby się wydawać, że im większy, tym lepszy, większa pojemność wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Autoklawy o pojemności większej niż 10 litrów podlegają zgłoszeniu do Urzędu Dozoru Technicznego oraz przeprowadzania systematycznych, corocznych przeglądów. Z kolei autoklawy o pojemności równej 10 litrów nie wymagają przeglądów, choć warto jednorazowo zgłosić fakt ich posiadania w UDT. Wyjątkiem są autoklawy o pojemności niższej, niż 10 litrów, czyli np. wszystkie autoklawy Enbio – ze względu na ich niewielkie rozmiary nie wymagają zgłoszenia do UDT, ani corocznych przeglądów.

Wygląd autoklawu

Jeśli mieliście okazję widzieć autoklaw na żywo to z pewnością wiecie, że nie należy do najmniejszych. Nie należy także do ładnych i cichych urządzeń, które można umieścić w widocznej przestrzeni salonu kosmetycznego. Dlatego wybierając autoklaw warto zwrócić uwagę na jego wygląd i wielkość – niektóre z nich będą wymagały osobnego pomieszczenia, zaś inne np. autoklawy Enbio z łatwością zmieścisz w głównym pomieszczeniu salonu. Nie bez znaczenia jest także fakt, że to po prostu ładne i estetyczne urządzenia, które doskonale wpasowują się w klimat gabinetów kosmetycznych.

Szybkość procesów sterylizacji

Duże autoklawy z pewnością są w stanie zmieścić więcej narzędzi, jednak proces sterylizacji jest dłuższy. Tymczasem z naszego doświadczenia wynika, że w większości gabinetów i salonów kosmetycznych wystarczą modele o pojemności 10 litrów lub mniejsze. Na uwagę zasługują zwłaszcza wspomniane już wyżej autoklawy Enbio, w których – w zależności od modelu – czas sterylizacji wynosi zaledwie 7 (dla narzędzi nieopakowanych) i 15 (dla narzędzi opakowanych) minut.

Mimo, że wybór odpowiedniego autoklawu nie należy do łatwych, warto przed zakupem sprawdzić parametry wybranych modeli oraz zapoznać się z ich specyfikacją i dopasować do charakterystyki salonu. Wszystkie najlepsze autoklawy znajdziesz w FineFactory i sfinansujesz w leasingu lub na raty.