Wczytuję dane...

Maszyna do szycia dla początkujących – sprawdź na co zwracać uwagę! Cz. II

Maszyna do szycia dla początkujących – sprawdź na co zwracać uwagę! Cz. II

Przed Wami kolejna część wpisu o parametrach, na które warto zwracać uwagę podczas wyboru maszyny do szycia dla początkujących. Poprzednią część, w której przyglądaliśmy się bliżej poszczególnym typom maszyn, znajdziecie tutaj -> (link). Dziś czas na konkrety, czyli stopki, ściegi, igły i wszystko to, co sprawia, że wybór pierwszej maszyny do szycia wydaje się trudne i skomplikowane. Tymczasem, wcale takie nie jest – wystarczy, że przeczytacie ten tekst.

Stopki to podstawa

Niby nic, a jednak robi ogromną różnicę i naprawdę ułatwia życie. Część maszyn wyposażona jest przez producenta w kompatybilne z modelem maszyny stopki – dzięki temu, nie trzeba szukać pasujących modeli na własną rękę. Koszt poszczególnych stopek nie jest co prawda duży, jednak przebijanie się przez opisy i szukanie tych, które pasują do konkretnego modelu kosztuje dużo czasu i zachodu. Dlatego warto zwracać uwagę na pełne wyposażenie maszyny – im więcej akcesoriów posiada w zestawie, tym lepiej. Z czasem, kiedy poczujesz się pewniej i zaczniesz śmielej eksperymentować z krawiectwem, z pewnością potrzebne będzie dodatkowe wyposażenie. Maszyny do szycia z dodatkowymi stopkami o różnym przeznaczeniu i mnóstwem dodatkowych akcesoriów  to np. model JUKI HZL-HD40, model JUKI HZL-27Z oraz JUKI HZL-F600  

Ilość ściegów

To parametr, który na pierwszy rzut oka wydaje się być absolutnie kluczowym, tymczasem to idealny przykład na to, że mniej znaczy więcej. Przynajmniej do czasu, aż naprawdę wkręcisz się w szycie. Na samym początku Twojej przygody z maszyną do szycia zdecydowanie wystarczy Ci kilka najprostszych i najbardziej popularnych ściegów: prosty, zygzak, ścieg do wykańczania brzegów i dziurek, elastyczny i overlock. I właśnie w te podstawowe ściegi wyposażona jest większość uniwersalnych maszyn do szycia. Warto pamiętać, że wymyślne ściegi, których w większości nie wykorzystasz, potrafią porządnie podbić cenę – nawet o kilkaset złotych. Dlatego warto zainwestować w maszynę do szycia, która ściegów ma niewiele – poza tymi, które wymieniliśmy wyżej.

Zmiana położenia igły

To istotna funkcja, której być może nie wykorzystasz w początkowej fazie nauki szycia na maszynie, ale po kilku tygodniach z pewnością tak. Najbardziej podstawowy zakres zmiany położenia igły to ten od centrum stopki do lewej, jednak warto zainwestować w sprzęt, który oferuje płynną regulację zmiany położenia igły względem otworu w stopce.

Szerokość i gęstość ściegu

W zależności od typu, maszyny mogą być wyposażone w płynną lub skokową regulację gęstości szwów. Najprostsze maszyny do szycia posiadają regulację skokową, jeśli jednak zależy Ci na większej wygodzie podczas pracy, warto nieco dopłacić i wybrać model o regulacji płynnej. Pamiętaj także, że koszt maszyny możesz sfinansować za pomocą rat lub w leasingu – jeśli zamierzasz na poważnie rozpocząć przygodę z szyciem na maszynie, warto zdecydować się na model, który będzie oferował więcej możliwości.

Dodatkowe wyposażenie maszyny, czyli co jeszcze może się przydać

W zależności od modelu (i ceny!) maszyny do szycia wyposażone są także w przydatne akcesoria, które znacznie ułatwiają pracę i są po prostu wygodne. Należą do nich przede wszystkim:

  • regulacja docisku stopki
  • nawlekacz igły
  • nożyk do obcinania nici, umieszczony w obudowie maszyny
  • płytka ściegowa

Powyższe dodatki pozwolą Ci nie tylko rozpocząć szycie na maszynie i opanowanie podstaw, ale doskonale sprawdzą się także na późniejszym etapie, podczas tworzenia bardziej wymagających prac.