Wczytuję dane...

Maszyna do szycia dla początkujących – sprawdź na co zwracać uwagę! Cz. I

Maszyna do szycia dla początkujących – sprawdź na co zwracać uwagę! Cz. I

Po latach niebytu, maszyny do szycia ponownie wracają do łask – zarówno rękodzieło, jak i szycie na własny użytek z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, stanowiąc godną alternatywę dla ubrań i dodatków z sieciówek. Dlatego gorąco zachęcamy do rozpoczęcia przygody z maszyną do szycia – to naprawdę wielka frajda, mnóstwo zabawy i satysfakcja ze stworzenia czegoś własnymi rękoma. A kto wie, może w przyszłości złapiecie bakcyla na tyle, by rozkręcić własny biznes?

Niezależnie od tego, z jakich pobudek zamierzacie rozpocząć zabawę z szyciem, jedno jest pewne – bez maszyny do szycia się nie obejdzie. Wbrew pozorom w przypadku tego typu sprzętu nie warto brać najtańszego i najmniej skomplikowanego modelu, są bowiem niewiele tańsze od dobrej jakości maszyn, a różnica w jakości i możliwościach jest nieporównywalna. Pamiętaj także, że koszt maszyny możesz rozłoży na raty lub sfinansować go w leasingu, sprawiając że wydatek będzie mniej odczuwalny dla Twojego portfela. Pierwszą maszynę do szycia warto zatem wybierać rozsądnie, tak by z powodzeniem mogła posłużyć na kilka lat pracy. Poniżej znajdziecie listę poszczególnych typów maszyn i  parametrów, na które naprawdę warto zwracać uwagę przy wyborze oraz takich, które są zupełnie nieprzydatne, ale znacząco podbijają cenę.

Rodzaje maszyn do szycia

Rozglądanie się za idealną maszyną do szycia dla początkujących warto zacząć od usystematyzowania wiedzy na temat typów maszyn. Zasadniczo dzielą się one na:

  • maszyny mechaniczne – w których szybkość pracy maszyny regulowana jest za pomocą nacisku na nożny rozrusznik. Ten typ maszyn charakteryzuje się intuicyjną obsługą i prostym działaniem, sprawdzi się doskonale w przypadku początkujących, jak i osób które próbowały już swoich sił na maszynach starszego typu. Tego typu maszyny w większości wyposażone są we niezbędne programy, dzięki którym wykonasz zdecydowaną większość przeróbek, napraw i prac. Ich dużym atutem jest także bezawaryjność i niewygórowana cena.
  • maszyny elektroniczne – to modele pośrednie pomiędzy analogowymi maszynami mechanicznymi i profesjonalnymi maszynami komputerowymi. Wyposażone w wyświetlacze, moduły sterujące położeniem igły oraz klawisze funkcyjne, pozwalają znacznie usprawnić pracę na maszynie oraz oferuje znacznie więcej możliwości.
  • maszyny komputerowe – najbardziej zaawansowane maszyny z wbudowaną pamięcią wewnętrzną, umożliwiającą zapamiętywanie ściegów i tworzenie własnych. Tego typu maszyny przeznaczone są głównie dla profesjonalistów, wyposażone są bowiem w funkcje, które niekoniecznie przydadzą się podczas pierwszych miesięcy pracy z maszyną. Modele komputerowe najczęściej wyposażone są także w dotykowe ekrany lub wielofunkcyjne pokrętła – ich obsługa nie jest tak prosta i intuicyjna, jak w przypadku maszyn mechanicznych. Nie bez znaczenia jest także cena - koszt profesjonalnej, komputerowej maszyny do szycia to wydatek rzędu 1400 złotych wzwyż – pamiętaj jednak, że ten koszt także możesz rozłożyć, np. finansując go leasingu lub ratach.

Osobom, które dopiero próbują swoich sił w szyciu, poleca się przede wszystkim dwa pierwsze typy maszyn do szycia – to w głównej mierze na nich pracuje się także na warsztatach krawieckich. Wynika to przede wszystkim z dwóch rzeczy: po pierwsze, ich nieskomplikowana budowa i obsługa pozwala na szybkie opanowanie podstaw i rozpoczęcie pracy, po drugie – dzięki ograniczonej (choć zupełnie wystarczającej!) liczbie ściegów i funkcji, łatwiej jest wdrożyć się w szycie i w pełni wykorzystać dostępne możliwości.