Wczytuję dane...

Narzędzia podologiczne – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Narzędzia podologiczne – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Zaryzykujemy stwierdzeniem, że od tak z pozoru prozaicznych narzędzie, jak nożyczki, cążki i radełka, w dużej mierze zależy powodzenie zabiegów podologicznych przeprowadzanych w gabinecie lub salonie kosmetycznym. Ich odpowiedni kształt, ostrość, wyprofilowanie i przede wszystkim jakość – wszystko to ma znaczenie, jeśli zależy Ci na tym, by oferowane usługi były przeprowadzanie na najwyższym poziomie i z zachowaniem wszystkich standardów. Tymczasem ilość dostępnych na rynku narzędzi podologicznych nie ułatwia sprawy – szeroki wybór, pokrętne opisy i spory rozstrzał cenowy sprawiają, że nietrudno zaliczyć wpadkę i kupić narzędzia, których jakość daleko odbiega od przyjętych standardów. Dlatego w dzisiejszym tekście podpowiemy jak znaleźć dobre cążki, nożyczki i wszelkie niezbędne w pracy podologa narzędzia, tak by skompletować profesjonalny zestaw do pracy.

Jakość to podstawa

Przede wszystkim warto pozbyć się złudzeń, że dobre narzędzia podologiczne uda się kupić za kilkanaście złotych w drogerii lub ogólnodostępnym sklepie z kosmetykami. Oferują one przyrządy, które najpewniej całkiem nieźle poradzą sobie podczas domowych zabiegów, ale zdecydowanie nie sprawdzą się w gabinecie podologicznym i kosmetycznym. Dlatego profesjonalne narzędzia warto kupować przede wszystkim w specjalistycznych sklepach z zaopatrzeniem kosmetycznym, które gwarantują najwyższą jakość swoich produktów. Wbrew pozorom dobrej jakości narzędzia nie oznaczają niebotycznie wysokich kosztów – w sprawdzonych sklepach możesz znaleźć profesjonalne cążki i nożyczki już od kilkudziesięciu złotych za sztukę. Przy większych zakupach przyrządów podologicznych warto też rozważyć sfinansowanie ich na raty lub w leasingu – coraz więcej sklepów oferuje tego typu usługi. Tym, na co koniecznie jednak musisz zwróć uwagę przy zakupie są certyfikaty dopuszczenia na rynek europejski, technologię wykonania oraz jakość stali. Jest to o tyle istotne, że w gabinetach podologicznych i kosmetycznych mogą być wykorzystywane wyłącznie certyfikowane narzędzia, a te wykonane ze zbyt miękkiej i kiepskiej jakości stali szybko stępią się, odkształcą i nie przetrwają procesu sterylizacji.

Jak dbać o narzędzia podologiczne?

Zarówno cążki, jak i nożyczki podologiczne powinny być także dopasowane rozmiarem do wielkości Twoich dłoni – musisz mieć pewność, że nie wyślizgną się podczas wykonywania zabiegów. Jednocześnie, w zależności od przeznaczenia i rodzaju cążek i nożyczek, mogą mieć one różne kształty i zakończenia – warto zwrócić uwagę, czy odpowiadają one odgórnie przyjętym standardom. Warto także zwrócić uwagę na to, by część tnąca cążek i nożyczek była hartowana i miała wyprofilowane ostrze  – zabezpieczy je to przed zbyt szybkim stępieniem i zapewni optymalną ostrość.

Prawdziwym testem dla jakości przyrządów podologicznych jest jednak dezynfekcja i sterylizacja – wątpliwej jakości narzędzia po kilku cyklach pokryją się ciemnym nalotem i plamami. Z kolei dobrej jakości narzędzia bez szwanku można poddawać zarówno procesowi dezynfekcji, jak i sterylizacji w autoklawie – dobrze przeprowadzone nie stanowią dla narzędzi żadnego zagrożenia. Jednocześnie dobrze jest pamiętać o tym, by starannie przestrzegać procedur dezynfekcji, bowiem zbyt długie poddawanie przyrządów działaniu preparatów dezynfekujących może bezpowrotnie je zniszczyć. Dlatego zarówno do dezynfekcji, jak i sterylizacji warto wykorzystywać profesjonalne urządzenia, takie jak myjki ultradźwiękowe oraz specjalistyczne autoklawy, które kompleksowo przeprowadzą proces czyszczenia i będą bezpieczne dla Twoich przyrządów. Zarówno wszystkie niezbędne akcesoria podologiczne, jak i urządzenia pomagające zachować je w sterylnej czystości możesz sfinansować w leasingu lub na raty. Obniży to koszt jednorazowego wydatku i  umożliwi kupienie doskonałej jakości narzędzi, przy jednoczesnym zachowaniu płynności finansowej firmy.