Wczytuję dane...

Autoklawy i sterylizacja – wszystko co powinieneś wiedzieć o nich wiedzieć

Autoklawy i sterylizacja – wszystko co powinieneś wiedzieć o nich wiedzieć

W czerwcu bieżącego roku przedstawiony został projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej, który zobowiązuje m.in. właścicieli gabinetów kosmetycznych do sterylizowania narzędzi i starannego dokumentowania procesów związanych z jałowieniem. I choć czas na wprowadzenie obowiązujących w rozporządzeniu wytycznych to dwa lata od momentu jego wejścia w życie, to warto już teraz zorientować się w ofercie przyrządów do sterylizacji i sprawdzić opcje ich finansowania – nie jest bowiem tajemnicą, że spełniający wszystkie normy autoklaw to spory wydatek. Z drugiej strony, profesjonalną sterylizację można zlecić także firmie zewnętrznej – co w długoterminowej perspektywie okazuje się znacznie droższym rozwiązaniem. W ostatecznym rozrachunku wyposażenie gabinetu kosmetycznego w autoklaw kosmetyczny, szczególnie w systemie ratalnym lub leasingu wydaje się być najrozsądniejszą opcją.

Sterylizacja czy dezynfekcja?

Chociaż oba te terminy często używane są naprzemiennie, w rzeczywistości oznaczają różnią się między sobą w zasadniczych kwestiach. Dezynfekcja to proces oczyszczania za pomocą preparatów dezynfekujących, który ogranicza ilość drobnoustrojów, jednak nie jest w stanie usunąć form przetrwalnikowych patogenów. W praktyce oznacza to, że choć ilość mikroorganizmów została ograniczona, to jednaka nie zostały wyeliminowane w 100%. Dezynfekcji poddaje się przede wszystkim narzędzia mające kontakt ze skórą lub paznokciami oraz znajdujące się w pomieszczeniu meble kosmetyczne (np. fotele, konsolety, fotele barberskie), a także samą skórę – zarówno klienta, jak i osoby wykonującej zabieg. W zależności od rodzaju przedmiotu stosuje się dwie metody dezynfekcji – powierzchniową oraz dezynfekcję metodą kąpieli.

Sterylizacja to z kolei proces, którego zadaniem jest wyjałowienie narzędzi kosmetycznych oraz przedmiotów wielokrotnego użytku, dzięki czemu ich powierzchnia jest całkowicie sterylna i wolna od mikroorganizmów oraz ich form przetrwalnikowych.

Co sterylizować i jak?

Co do zasady sterylizacji powinny być poddawane wszystkie narzędzia wielokrotnego użytku, wykorzystywane do zabiegów, w których istnieje ryzyko naruszenia ciągłości tkanek oraz kontaktu z krwią i wydzielinami. Do tej grupy zaliczają się zatem wszelkie narzędzia do manicure oraz pedicure, cążki, szczypce, pęsety – słowem, wszystko co może mieć kontakt z płynami ustrojowymi klienta. Istnieje kilka metod sterylizacji, które można przeprowadzić za pomocą specjalistycznych urządzeń. Jednym z najpopularniejszych, najchętniej wybieranych i najbardziej opłacalnych rozwiązań jest wyposażenie autoklawu kosmetycznego, inaczej zwanego także sterylizatorem ciśnieniowo-parowym.

Działanie autoklawu kosmetycznego jest stosunkowo proste – czynnikiem sterylizującym jest nasycona para wodna o temperaturze rzędu 120 – 130 stopni Celsjusza. Wykazano, że wysoka temperatura wilgotnego ciepła w połączeniu z odpowiednim ciśnieniem wytworzonym przez autoklaw, w 100% eliminuje zarówno same drobnoustroje, jak i ich formy przetrwalnikowego.

Jaki kupić autoklaw do gabinetu kosmetycznego?

Wyposażenie salonu kosmetycznego w autoklaw to nie tylko obowiązek regulowany prawnie, ale także inwestycja w renomę marki. Dlatego warto wybrać model, który będzie spełniał wszystkie normy bezpieczeństwa, posiadał niezbędne certyfikaty oraz gwarantował maksymalną skuteczność sterylizacji. Autoklawy klasy B to najbardziej zaawansowane sterylizatory medyczne, przeznaczone przede wszystkim do gabinetów medycznych, kosmetycznych, fryzjerskich oraz salonów tatuażu. Ich największym atutem jest to, że mogą sterylizować każdy rodzaj materiału i wszystkie typy narzędzi. Autoklawy klasy B stworzone przez renomowanych procentów, to jednak wydatek, który może nadszarpnąć budżet firmy, zwłaszcza w przypadku małych i początkujących salonów kosmetycznych. Dlatego kupno autoklawu na raty lub w leasingu to opcja, która umożliwia zachowanie płynności finansowej, nie nadwyręża budżetu i jest znacznie korzystniejsza, niż zlecanie sterylizacji firmom zewnętrznym.