Wczytuję dane...

Woda do autoklawu – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć cz.I

Woda do autoklawu – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć cz.I

Do tego, że autoklaw jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdego salonu kosmetycznego, fryzjerskiego, gabinetu medycznego czy studia tatuażu, nie ulega wątpliwości. Jednak sam zakup autoklawu to dopiero połowa sukcesu – równie istotne jest bowiem jego odpowiednie użytkowanie i regularna konserwacja. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na pracę, żywotność i bezawaryjność każdego autoklawu jest jakość wybieranej wody – warto bowiem wiedzieć, że powinna mieć odpowiednie parametry. Dlatego z poniższego tekstu dowiesz się, czym powinna charakteryzować się odpowiednia woda do autoklawu i jak ją dobrze przygotować.

Dobra woda do autoklawu, czyli jaka?

Podstawowym parametrem określającym przydatność wody wykorzystywanej w autoklawie jest poziom przewodności prądu przez wodę. Parametr ten określany jest za pomocą microsiemensów - im wyższy poziom, tym większe zanieczyszczenie wody rozpuszczonymi związkami chemicznymi i jednocześnie lepsze przewodzenie prądu przez wodę. Tymczasem w pracy autoklawu niezwykle ważne jest, by zminimalizować poziom przewodności prądu, dlatego wykorzystywana w urządzeniu woda powinna być całkowicie oczyszczona z rozpuszczonych związków chemicznych. Warto przy tym wspomnieć, że zwykłą woda z kranu może osiągać nawet 700 micorsiemensów – dla prawidłowej pracy sterylizatora wartość ta nie powinna przekraczać 10 microsiemensów. Autoklawy wyprodukowane po 2019 wyposażone są w automatyczny system weryfikacji jakości wody, który uniemożliwia uruchomienie cyklu sterylizacji, jeśli woda nie posiada odpowiednich parametrów. Jednak modele wyprodukowane wcześniej nie posiadają przyrządu pomiarowego i automatycznej blokady – po wlaniu nieodpowiedniej wody cykl się rozpocznie, jednak każda taka sytuacja będzie prowadziła do stopniowego uszkadzania urządzenia.

Nieodpowiednia woda w autoklawie – czym grozi?

Chociaż skutków użycia nieodpowiedniej wody w autoklawie możesz nie zauważyć na pierwszy rzut oka, to w rzeczywistości każdorazowe jej użycie powoduje skrócenie żywotności urządzenia i nieodwracalne zmiany. Najpoważniejszą konsekwencją jest odkładanie się kamienia na wewnętrznych elementach autoklawu, a to z kolei może skutkować zatkaniem istotnych elementów. Odkładanie się kamienia nie jest błahostką, zwłaszcza jeśli osadzi się on na wylocie wytwornicy pary, uniemożliwiając tym samym przetaczanie się przez nią pary. W efekcie uszkodzona może zostać nie tylko sama wytwornica, ale także grzałka i pozostałe elementy, które mogą ulec zalaniu. Warto także pamiętać, że używanie nieodpowiedniej wody może spowodować nie tylko uszkodzenia autoklawu, ale także sterylizowanych w nich narzędzi, sprawiając, że nie będą nadawały się już do użytku.

I chociaż mogłoby się wydawać, że wykorzystanie nieodpowiedniej wody można łatwo rozwiązać za pomocą regularnego odkamieniania autoklawu, w rzeczywistości jest inaczej – w wielu przypadkach okazuje się ono nieskuteczne. W efekcie konieczna jest wymiana podzespołów na nowe lub w skrajnych przypadkach – konieczność kupna nowego autoklawu. W razie czego, pamiętajcie, że najlepsze autoklawy renomowanych marek, w tym autoklawy Enbio, znajdziecie na finefactory.pl, a ich koszt sfinansujecie w leasingu lub na raty.