Wczytuję dane...

Sterylizatory kulkowe i sterylizatory UV – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Sterylizatory kulkowe i sterylizatory UV – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Zachowanie należytej higieny w salonie kosmetycznym to nie tylko konieczność regulowana przepisami prawa, ale także aspekt, na który zawsze zwracają uwagę klienci. Sterylizator to obowiązkowy element wyposażenia każdego salonu kosmetycznego – umożliwia bowiem całkowite wyjałowienie narzędzi mających kontakt ze skórą klientów i pozbawienie ich chorobotwórczych patogenów. Dziś pod lupę bierzemy sterylizatory kulkowe i sterylizatory UV – z dzisiejszego wpisu dowiecie się m.in. czy warto w nie inwestować, czy mogą zastąpić profesjonalny autoklaw parowy oraz czy tego typu urządzenia można sfinansować na raty lub w leasingu.

Sterylizator kulkowy – jak to działa?

Sterylizatory kulkowe to podręczny i kompaktowy sprzęt, tworzony z myślą o szybkiej i częstej sterylizacji narzędzi, zwłaszcza w gabinetach kosmetycznych, salonach fryzjerskich oraz studiach barbeskich. Komora sterylizatora wypełniona jest niewielkimi, szklanymi kulkami wykonanymi ze szkła kwarcowego, którego właściwości pozwalają na powolne i równomierne oddawanie ciepła. Szklane kulki mają w tym przypadku dwojaką funkcję: po pierwsze pozwalają na utrzymanie narzędzi w komorze sterylizatora w odpowiedniej pozycji, po drugie – pozwalają utrzymać wysoką temperaturę, niezbędną do utrzymania temperatury właściwej dla procesu sterylizacji. Sterylizator kulkowy podgrzewa się do 250 stopni Celsjusza, która umożliwia pozbycie się z powierzchni narzędzi nie tylko wszelkiego typu drobnoustrojów, ale także ich form przetrwalnikowych. W tej kwestii sterylizatory kulkowe mają znacznie większą przewagę nad płynami dezynfekującymi i urządzeniami dezynfekującymi, które jedynie ograniczają liczbę patogenów.

Sterylizatory kulkowe służą przede wszystkim do sterylizacji metalowych przyrządów, takich jak cążki, nożyczki i pęsety oraz metalowych elementów pozostałych narzędzi. Niekwestionowaną zaletą tego typu urządzeń jest przede wszystkim szybkość i skuteczność procesu sterylizacji oraz kompaktowe rozmiary, umożliwiające jej przeprowadzenie w każdym miejscu. Jednocześnie sterylizatory kulkowe są kilkakrotnie tańsze w porównaniu do autoklawów, co czyni je dobrą alternatywą szczególnie dla niewielkich i nowopowstałych salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Warto jednak wiedzieć, że zarówno sterylizatory kulkowe, jak i profesjonalne autoklawy możesz sfinansować na raty lub w leasingu, dzięki czemu jednorazowy zakup urządzenia, będzie mniej odczuwalny.

A może sterylizator UV?

W przeciwieństwie do opisanych wyżej urządzeń, sterylizatory UV do usuwania drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych promieniowania UV. Sam proces polega na naświetlaniu narzędzi umieszczonych wewnątrz komory sterylizatora, promieniowaniem ultrafioletowym o silnym działaniu bakteriobójczym. Wykorzystywane w tym celu fale o długości od 210 do 328 nm zmienia strukturę kwasów nukleinowych występujących w patogenach, skutecznie je dzięki temu niszcząc. W sterylizatorach UV można wyjaławiać każdy rodzaj narzędzi, niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane – warto jednak pamiętać, że ich działanie jest jedynie powierzchniowe, co wynika przede wszystkim ze specyfiki rozchodzenia się fal światła. Z tego względu sterylizatory UV najczęściej wykorzystywane są jako urządzenie pomocnicze, a nie jako samodzielna metoda sterylizacji – jeśli zależy Ci na uzyskaniu maksymalnego efektu i stuprocentowego bezpieczeństwa, zainwestuj z profesjonalny autoklaw lub sterylizator kulkowy, szczególnie, że obecnie można je kupić na raty lub w leasingu.